KSZ8851-16MLLJ
| Part Number | KSZ8851-16MLLJ |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Category | Interface ICs |
| Description | IC CTLR MAC 1PORT NON-PCI 48LQFP |
KSZ8851-16MLLJ Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | KSZ8851-16MLLJ PCB Footprint and Symbol |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Brand | Microchip Technology |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Controllers |
| Series | - |
| Protocol | Ethernet |
| Function | MAC Controller |
| Interface | Parallel |
| Standards | 10/100 Base-T/TX PHY |
| Voltage - Supply | 1.8V, 2.5V, 3.3V |
| Current - Supply | 85mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Supplier Device Package | 48-TQFP (7x7) |
Quick Inquiry
| In Stock | 431 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
