L99SD01TR-E
| Part Number | L99SD01TR-E |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC SOLENOID DRIVER POWERSSO36 |
L99SD01TR-E Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | L99SD01TR-E PCB Footprint and Symbol |
| Brand | STMicroelectronics |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Full, Half-Bridge Drivers |
| Series | - |
| Output Configuration | Half Bridge |
| Applications | Solenoids |
| Interface | I²C, PWM |
| Load Type | Inductive |
| Technology | Power MOSFET |
| Rds On (Typ) | 150mOhm LS (Max), 150mOhm HS (Max) |
| Current - Output / Channel | 14A |
| Current - Peak Output | - |
| Voltage - Supply | 6V ~ 28V |
| Voltage - Load | 45V (Max) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Features | Status Flag |
| Fault Protection | Current Limiting, Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage, UVLO |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-PowerBFSOP (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | PowerSSO-36 |
Quick Inquiry
| In Stock | 263 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
