LA60Q402
| Part Number | LA60Q402 |
| Manufacturer | Littelfuse |
| Category | Circuit Protection |
| Description | FUSE CRTRDGE 40A 600VAC/VDC 5AG |
LA60Q402 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | LA60Q402 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Littelfuse |
| Product Line | Power |
| Subcategory | Electrical, Specialty Fuses |
| Series | POWR-GARD® LA60Q |
| Fuse Type | Cartridge |
| Current Rating (Amps) | 40A |
| Voltage Rating - AC | 600V |
| Voltage Rating - DC | 600V |
| Response Time | Fast Blow |
| Applications | Electrical, Industrial |
| Features | - |
| Class | - |
| Approvals | UR |
| Operating Temperature | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 200kA AC, 100kA DC |
| Mounting Type | Holder |
| Package / Case | 5AG, 10mm x 38.1mm |
| Size / Dimension | 0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm) |
Quick Inquiry
| In Stock | 1307 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
