LCP02-150B1RL
Part Number
LCP02-150B1RL
Manufacturer
STMicroelectronics
Category
Circuit Protection
Description
THYRISTOR 30A 8SOIC
LCP02-150B1RL Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LCP02-150B1RL PCB Footprint and Symbol
Brand STMicroelectronics
Product Line Power
Subcategory TVS - Thyristors
Series LCP
Voltage - Breakover -
Voltage - Off State -
Voltage - On State -
Current - Peak Pulse (8/20µs) -
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 30A
Current - Hold (Ih) 150mA
Number of Elements 1
Capacitance -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)