LDT-N2804RI
Part Number
LDT-N2804RI
Manufacturer
Lumex Opto/Components Inc.
Category
Display Modules
Description
LED .28"" TRI 660NM SRED CC
LDT-N2804RI Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LDT-N2804RI PCB Footprint and Symbol
Brand Lumex Opto/Components Inc.
Product Line Optoelectronics
Subcategory LED Character and Numeric
Series -
Display Format -
Number of Characters 3
Size / Dimension 0.394" H x 0.887" W x 0.240" D (10.00mm x 22.53mm x 6.10mm)
Digit/Alpha Size 0.28" (7.00mm)
Display Type 7-Segment
Common Pin Common Cathode
Color Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V
Current - Test 10mA
Millicandela Rating 1.4mcd
Wavelength - Peak 635nm
Power Dissipation (Max) 105mW
Package / Case 12-DIP (0.300", 7.62mm), 11 Leads