LM3420M5X-8.4
Part Number
LM3420M5X-8.4
Manufacturer
Texas Instruments
Category
Power Management ICs
Description
IC CTRLR LI-ION BAT CHRG SOT23-5
LM3420M5X-8.4 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LM3420M5X-8.4 PCB Footprint and Symbol
Brand Texas Instruments
Product Line Semiconductors
Subcategory Battery Chargers
Series -
Battery Chemistry Lithium-Ion
Number of Cells 2
Current - Charging -
Programmable Features -
Fault Protection -
Charge Current - Max 1A
Battery Pack Voltage 8.4V
Voltage - Supply (Max) 20V
Interface -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)