LS1012AXE7KKB
| Part Number | LS1012AXE7KKB |
| Manufacturer | NXP |
| Category | Embedded Processors & Controllers |
| Description | LS1012A XT WE 1GHZ RV2 |
LS1012AXE7KKB Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | LS1012AXE7KKB PCB Footprint and Symbol |
| Brand | NXP |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Microprocessors |
| Series | QorIQ® Layerscape |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A53 |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 64-Bit |
| Speed | 1.0GHz |
| Co-Processors/DSP | - |
| RAM Controllers | DDR3L |
| Graphics Acceleration | - |
| Display & Interface Controllers | - |
| Ethernet | GbE (2) |
| SATA | SATA 6Gbps (1) |
| USB | USB 2.0 (1), USB 3.0 + PHY |
| Voltage - I/O | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Security Features | Secure Boot, TrustZone® |
| Package / Case | 211-VFLGA |
| Supplier Device Package | 211-FCLGA (9.6x9.6) |
Quick Inquiry
| In Stock | 832 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
