LT3650EMSE-4.2#PBF
Part Number
LT3650EMSE-4.2#PBF
Manufacturer
Linear Technology/Analog Devices
Category
Power Management ICs
Description
IC BATTERY CHARGER LI 12MSOP
LT3650EMSE-4.2#PBF Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LT3650EMSE-4.2#PBF PCB Footprint and Symbol
Brand Linear Technology/Analog Devices
Product Line Semiconductors
Subcategory Battery Chargers
Series -
Battery Chemistry Lithium Ion/Polymer
Number of Cells 1
Current - Charging Constant - Programmable
Programmable Features Timer
Fault Protection Over Temperature
Charge Current - Max 2A
Battery Pack Voltage 4.2V
Voltage - Supply (Max) 32V
Interface -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad