LT3651IUHE-8.2#PBF
Part Number
LT3651IUHE-8.2#PBF
Manufacturer
Linear Technology/Analog Devices
Category
Power Management ICs
Description
IC CHRG MGMT LI-ION/LI-POL 36QFN
LT3651IUHE-8.2#PBF Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LT3651IUHE-8.2#PBF PCB Footprint and Symbol
Brand Linear Technology/Analog Devices
Product Line Semiconductors
Subcategory Battery Chargers
Series -
Battery Chemistry Lithium Ion/Polymer
Number of Cells 2
Current - Charging Constant - Programmable
Programmable Features Current, Timer
Fault Protection Over Temperature
Charge Current - Max 4A
Battery Pack Voltage 8.2V
Voltage - Supply (Max) 32V
Interface -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)