LTC4065EDC-4.4#TRMPBF
Part Number
LTC4065EDC-4.4#TRMPBF
Manufacturer
Linear Technology/Analog Devices
Category
Power Management ICs
Description
IC CHARGER BATT LI-ON 6-DFN
LTC4065EDC-4.4#TRMPBF Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LTC4065EDC-4.4#TRMPBF PCB Footprint and Symbol
Brand Linear Technology/Analog Devices
Product Line Semiconductors
Subcategory Battery Chargers
Series -
Battery Chemistry Lithium-Ion
Number of Cells 1
Current - Charging Constant - Programmable
Programmable Features -
Fault Protection -
Charge Current - Max 750mA
Battery Pack Voltage 4.4V
Voltage - Supply (Max) 5.5V
Interface -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)