LTC4068EDD-4.2#PBF
Part Number
LTC4068EDD-4.2#PBF
Description
IC CHARGER BATT LI-ON 8-DFN
LTC4068EDD-4.2#PBF Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LTC4068EDD-4.2#PBF PCB Footprint and Symbol
Series -
Battery Chemistry Lithium-Ion
Number of Cells 1
Current - Charging Constant - Programmable
Programmable Features Current
Fault Protection -
Charge Current - Max 950mA
Battery Pack Voltage 4.2V
Voltage - Supply (Max) 6.5V
Interface -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)