LTC4120IUD-4.2#PBF
Part Number
LTC4120IUD-4.2#PBF
Description
IC BATT CHARGER 400MA RF 16QFN
LTC4120IUD-4.2#PBF Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LTC4120IUD-4.2#PBF PCB Footprint and Symbol
Series -
Battery Chemistry Lithium Ion/Polymer
Number of Cells 1
Current - Charging Constant - Programmable
Programmable Features -
Fault Protection -
Charge Current - Max 400mA
Battery Pack Voltage 4.2V
Voltage - Supply (Max) 40V
Interface -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)