LTD-2701JD
| Part Number | LTD-2701JD |
| Manufacturer | Lite-On Inc. |
| Category | Display Modules |
| Description | LED 7-SEG 2DIGIT RED LC 0.28"" CC |
LTD-2701JD Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | LTD-2701JD PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Lite-On Inc. |
| Product Line | Optoelectronics |
| Subcategory | LED Character and Numeric |
| Series | - |
| Display Format | - |
| Number of Characters | 2 |
| Size / Dimension | 0.394" H x 0.591" W x 0.240" D (10.00mm x 15.02mm x 6.10mm) |
| Digit/Alpha Size | 0.28" (7.00mm) |
| Display Type | 7-Segment |
| Common Pin | Common Cathode |
| Color | Red |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.1V |
| Current - Test | 20mA |
| Millicandela Rating | 0.6mcd |
| Wavelength - Peak | 650nm |
| Power Dissipation (Max) | 70mW |
| Package / Case | 10-DIP (0.300", 7.62mm) |
Quick Inquiry
| In Stock | 2371 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
