LTM-8522HR
| Part Number | LTM-8522HR |
| Manufacturer | Lite-On Inc. |
| Category | Display Modules |
| Description | LED 7-SEG .56"" 3DIGIT HI-EFF RED |
LTM-8522HR Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | LTM-8522HR PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Lite-On Inc. |
| Product Line | Optoelectronics |
| Subcategory | LED Character and Numeric |
| Series | - |
| Display Format | - |
| Number of Characters | 3 |
| Size / Dimension | 0.750" H x 1.484" W x 0.315" D (19.05mm x 37.70mm x 8.00mm) |
| Digit/Alpha Size | 0.56" (14.22mm) |
| Display Type | 7-Segment |
| Common Pin | Serial Input |
| Color | Red |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | - |
| Current - Test | 0.4mA |
| Millicandela Rating | 2.4mcd |
| Wavelength - Peak | 635nm |
| Power Dissipation (Max) | 335mW |
| Package / Case | 18-DIP (0.600", 15.24mm) |
Quick Inquiry
| In Stock | 974 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
