LTM8061IV-4.2#PBF
Part Number
LTM8061IV-4.2#PBF
Manufacturer
Linear Technology/Analog Devices
Category
Power Management ICs
Description
IC BATTERY CHARGER 4.2V 77-LGA
LTM8061IV-4.2#PBF Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LTM8061IV-4.2#PBF PCB Footprint and Symbol
Brand Linear Technology/Analog Devices
Product Line Semiconductors
Subcategory Battery Chargers
Series µModule®
Battery Chemistry Lithium Ion/Polymer
Number of Cells 1
Current - Charging Constant - Programmable
Programmable Features Current, Timer
Fault Protection -
Charge Current - Max 2A
Battery Pack Voltage 4.2V
Voltage - Supply (Max) 32V
Interface -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)