LVR005NS
| Part Number | LVR005NS |
| Manufacturer | Littelfuse |
| Category | Circuit Protection |
| Description | PTC RESET FUSE 240V 50MA RADIAL |
LVR005NS Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | LVR005NS PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Littelfuse |
| Product Line | Power |
| Subcategory | PTC Resettable Fuses |
| Series | PolySwitch®, LVR |
| Type | Polymeric |
| Voltage - Max | 240V (265V Int) |
| Current - Max | 1A |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 50mA |
| Current - Trip (It) | 120mA |
| Time to Trip | 10s |
| Resistance - Initial (Ri) (Min) | 18.5 Ohms |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max) | 65 Ohms |
| Resistance - 25°C (Typ) | - |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Ratings | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Size / Dimension | 0.272" Dia x 0.181" T (6.90mm x 4.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.390" (9.90mm) |
| Thickness (Max) | - |
| Lead Spacing | 0.200" (5.08mm) |
Quick Inquiry
| In Stock | 42674 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
