M63991FP
| Part Number | M63991FP |
| Manufacturer | Powerex Inc. |
| Category | Power Management ICs |
| Description | HVIC DRVR HB 600V 0.05A 16-SOP |
M63991FP Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | M63991FP PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Powerex Inc. |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Full, Half-Bridge Drivers |
| Series | - |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Applications | AC Motors |
| Interface | Logic |
| Load Type | Inductive |
| Technology | Power MOSFET |
| Rds On (Typ) | 20Ohm LS, 40Ohm HS |
| Current - Output / Channel | - |
| Current - Peak Output | 500mA |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Voltage - Load | 500V (Max) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 125°C (TJ) |
| Features | - |
| Fault Protection | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOP |
Quick Inquiry
| In Stock | 119 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
