M81707FP
| Part Number | M81707FP |
| Manufacturer | Powerex Inc. |
| Category | Power Management ICs |
| Description | HVIC DRVR HB 600V 100MA 16-SOP |
M81707FP Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | M81707FP PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Powerex Inc. |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Full, Half-Bridge Drivers |
| Series | - |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Applications | AC Loads, Bulbs, General Purpose |
| Interface | Logic |
| Load Type | Inductive, Capacitive, Resistive |
| Technology | Power MOSFET |
| Rds On (Typ) | 50Ohm LS, 35Ohm HS |
| Current - Output / Channel | - |
| Current - Peak Output | 100mA |
| Voltage - Supply | 10V ~ 20V |
| Voltage - Load | 500V (Max) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Features | - |
| Fault Protection | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOP |
Quick Inquiry
| In Stock | 397 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
