M81713FP
| Part Number | M81713FP |
| Manufacturer | Powerex Inc. |
| Category | Power Management ICs |
| Description | HVIC DRVR 600V 500MA 8-SOP |
M81713FP Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | M81713FP PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Powerex Inc. |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Full, Half-Bridge Drivers |
| Series | - |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Applications | AC Loads, Bulbs, General Purpose |
| Interface | On/Off |
| Load Type | Inductive, Capacitive, Resistive |
| Technology | Power MOSFET |
| Rds On (Typ) | 12Ohm LS, 30Ohm HS |
| Current - Output / Channel | - |
| Current - Peak Output | 500mA |
| Voltage - Supply | 10V ~ 20V |
| Voltage - Load | 500V (Max) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 150°C (TJ) |
| Features | - |
| Fault Protection | Shoot-Through |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOP |
Quick Inquiry
| In Stock | 405 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
