MAX13256ATB+T
| Part Number | MAX13256ATB+T |
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC TRANSFORMER HBRIDGE 10TDFN |
MAX13256ATB+T Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MAX13256ATB+T PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Maxim Integrated |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Full, Half-Bridge Drivers |
| Series | - |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Applications | Transformers |
| Interface | Logic |
| Load Type | Inductive |
| Technology | Power MOSFET |
| Rds On (Typ) | 600mOhm LS, 1Ohm HS |
| Current - Output / Channel | 850mA |
| Current - Peak Output | - |
| Voltage - Supply | 8V ~ 36V |
| Voltage - Load | 8V ~ 36V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Features | Internal Oscillator, Status Flag, Watchdog Timer |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Temperature, UVLO |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 10-TDFN-EP (3x3) |
Quick Inquiry
| In Stock | 154 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
