MAX192ACWP
| Part Number | MAX192ACWP |
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Category | Data Converter ICs |
| Description | IC DAS 10BIT 133K 20SOIC |
MAX192ACWP Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MAX192ACWP PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Maxim Integrated |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | ADCs/DACs - Special Purpose |
| Series | - |
| Type | Data Acquisition |
| Number of Channels | 8 |
| Resolution (Bits) | 10 b |
| Sampling Rate (Per Second) | 133k |
| Data Interface | Serial |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Voltage - Supply | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
Quick Inquiry
| In Stock | 148 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
