MC10H103PG
| Part Number | MC10H103PG |
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Category | Logic ICs |
| Description | IC GATE OR 4CH 2-INP 16DIP |
MC10H103PG Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MC10H103PG PCB Footprint and Symbol |
| Brand | ON Semiconductor |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Gates and Inverters |
| Series | 10H |
| Logic Type | OR Gate |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Inputs | 2 |
| Features | 1 of 4 OR/NOR Output |
| Voltage - Supply | -4.94V ~ -5.46V |
| Current - Quiescent (Max) | - |
| Current - Output High, Low | 50mA, 50mA |
| Logic Level - Low | -1.48V |
| Logic Level - High | -1.13V |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 1.3ns @ -5.2V, - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 75°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | 16-DIP |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
Quick Inquiry
| In Stock | 179 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
