MC12FA101J-F
Part Number
MC12FA101J-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category
Capacitors
Description
CAP MICA 100PF 5% 100V 1210
MC12FA101J-F Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MC12FA101J-F PCB Footprint and Symbol
Brand Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product Line Passive Components
Subcategory Mica and PTFE Capacitors
Series MC
Capacitance 100pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 100V
Dielectric Material Mica
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Lead Spacing -
Features RF, High Q, Low Loss
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)