MC33901SNEFR2
Part Number
MC33901SNEFR2
Manufacturer
NXP
Category
Interface ICs
Description
IC TRANSCEIVER 1/1 8SOIC
MC33901SNEFR2 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MC33901SNEFR2 PCB Footprint and Symbol
Brand NXP
Product Line Semiconductors
Subcategory Drivers, Receivers, Transceivers
Series -
Type Transceiver
Protocol CANbus
Number of Drivers/Receivers 1/1
Duplex -
Receiver Hysteresis -
Data Rate -
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)