MC33HB2000EKR2
| Part Number | MC33HB2000EKR2 |
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Category | Power Management ICs |
| Description | H-BRIDGE SPI BRUSHED DC MOTOR |
MC33HB2000EKR2 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MC33HB2000EKR2 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | NXP |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Full, Half-Bridge Drivers |
| Series | - |
| Output Configuration | Half Bridge |
| Applications | DC Motors, General Purpose |
| Interface | Logic, PWM, SPI |
| Load Type | Inductive |
| Technology | Power MOSFET |
| Rds On (Typ) | 235mOhm LS + HS (Max) |
| Current - Output / Channel | 3A |
| Current - Peak Output | 16A |
| Voltage - Supply | 3.3V ~ 5V |
| Voltage - Load | 5V ~ 28V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Features | Charge Pump, Slew Rate Controlled, Status Flag |
| Fault Protection | Over Temperature, Short Circuit, UVLO |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-SSOP (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 32-SOIC-EP |
Quick Inquiry
| In Stock | 125 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
