MC33HB2001FK
| Part Number | MC33HB2001FK |
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC HALF-BRIDGE DRIVER SPI 32PQFN |
MC33HB2001FK Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MC33HB2001FK PCB Footprint and Symbol |
| Brand | NXP |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Full, Half-Bridge Drivers |
| Series | - |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Applications | DC Motors, General Purpose |
| Interface | SPI |
| Load Type | Inductive |
| Technology | Power MOSFET |
| Rds On (Typ) | 125mOhm LS (Max), 125mOhm HS (Max) |
| Current - Output / Channel | - |
| Current - Peak Output | - |
| Voltage - Supply | 5V ~ 28V |
| Voltage - Load | 5V ~ 28V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Features | Slew Rate Controlled |
| Fault Protection | Over Temperature, Over Voltage, UVLO |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-PowerQFN |
| Supplier Device Package | 32-PQFN (8x8) |
Quick Inquiry
| In Stock | 759 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
