MCD40-16IO6
Part Number
MCD40-16IO6
Manufacturer
IXYS
Category
Thyristors
Description
MOD THYRISTOR/DIO 1600V SOT-227B
MCD40-16IO6 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MCD40-16IO6 PCB Footprint and Symbol
Brand IXYS
Product Line Semiconductors
Subcategory SCRs - Modules
Series -
Structure Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 1.6kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 38A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 60A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 100mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 500A, 440A
Current - Hold (Ih) (Max) 200mA
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)