MCIMX6L8DVN10AB
Part Number
MCIMX6L8DVN10AB
Manufacturer
NXP
Category
Embedded Processors & Controllers
Description
IC MPU I.MX6SL 1.0GHZ 432MAPBGA
MCIMX6L8DVN10AB Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MCIMX6L8DVN10AB PCB Footprint and Symbol
Brand NXP
Product Line Semiconductors
Subcategory Microprocessors
Series i.MX6SL
Core Processor ARM® Cortex®-A9
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
Speed 1.0GHz
Co-Processors/DSP Multimedia; NEON™ SIMD
RAM Controllers LPDDR2, LVDDR3, DDR3
Graphics Acceleration Yes
Display & Interface Controllers Keypad, LCD
Ethernet 10/100Mbps (1)
SATA -
USB USB 2.0 + PHY (3)
Voltage - I/O 1.2V, 1.8V, 3.0V
Operating Temperature 0°C ~ 95°C (TJ)