MD16160S-DKM2MM
Part Number
MD16160S-DKM2MM
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Category
Diodes & Rectifiers
Description
DIODE MODULE GP 1600V 160A S3
MD16160S-DKM2MM Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MD16160S-DKM2MM PCB Footprint and Symbol
Brand Littelfuse
Product Line Semiconductors
Subcategory Rectifiers - Arrays
Series -
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Diode Type Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1600V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 160A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 500A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 500µA @ 1600V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C