MDRR-DT-15-25-F
Part Number
MDRR-DT-15-25-F
Manufacturer
Littelfuse
Category
Switches
Description
SWITCH REED SPDT 180MA 120V
MDRR-DT-15-25-F Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MDRR-DT-15-25-F PCB Footprint and Symbol
Brand Littelfuse
Product Line Power
Subcategory Magnetic, Reed Switches
Series MDRR-DT
Type Glass Body
Circuit SPDT
Operate Range 15 ~ 25AT
Release Range -
Current - Switching 180mA (AC), 250mA (DC)
Voltage - Switching AC 120V
Voltage - Switching DC 175V
Power - Rated 5W
Operate Time 0.7ms
Release Time 1ms
Mounting Type Through Hole
Termination Style Axial
Length - Overall 2.034" (51.66mm)
Size - Body 0.100" Dia x 0.580" L (2.54mm x 14.73mm)
Height Above Board -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Capacitance 1pF
Current - Carry 1.5A (DC)