MEK350-02DA
| Part Number | MEK350-02DA |
| Manufacturer | IXYS |
| Category | Diodes & Rectifiers |
| Description | DIODE MODULE 200V 356A Y4-M6 |
MEK350-02DA Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MEK350-02DA PCB Footprint and Symbol |
| Brand | IXYS |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Rectifiers - Arrays |
| Series | - |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Diode Type | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 356A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.07V @ 260A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 200ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3mA @ 200V |
| Operating Temperature - Junction | - |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Y4-M6 |
| Supplier Device Package | Y4-M6 |
Quick Inquiry
| In Stock | 551 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
