MI0805L301R-10
Part Number
MI0805L301R-10
Manufacturer
Laird-Signal Integrity Products
Category
Filters
Description
FERRITE BEAD 300 OHM 0805 1LN
MI0805L301R-10 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MI0805L301R-10 PCB Footprint and Symbol
Brand Laird-Signal Integrity Products
Product Line Passive Components
Subcategory Ferrite Beads and Chips
Series MI
Filter Type Power Line
Number of Lines 1
Impedance @ Frequency 300 Ohms @ 100MHz
Current Rating (Max) 2A
DC Resistance (DCR) (Max) 60 mOhm
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Mounting Type Surface Mount
Height (Max) 0.043" (1.10mm)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)