MI1206K900R-10
Part Number
MI1206K900R-10
Manufacturer
Laird-Signal Integrity Products
Category
Filters
Description
FERRITE BEAD 90 OHM 1206 1LN
MI1206K900R-10 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MI1206K900R-10 PCB Footprint and Symbol
Brand Laird-Signal Integrity Products
Product Line Passive Components
Subcategory Ferrite Beads and Chips
Series MI
Filter Type Power Line
Number of Lines 1
Impedance @ Frequency 90 Ohms @ 100MHz
Current Rating (Max) 1.5A
DC Resistance (DCR) (Max) 80 mOhm
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Mounting Type Surface Mount
Height (Max) 0.051" (1.30mm)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)