MIC3291-25YML-TR
Part Number
MIC3291-25YML-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Category
Power Management ICs
Description
IC LED DRIVER RGLTR 1.2A 8MLF
MIC3291-25YML-TR Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MIC3291-25YML-TR PCB Footprint and Symbol
Brand Microchip Technology
Product Line Semiconductors
Subcategory LED Drivers
Series -
Type DC DC Regulator
Topology Step-Up (Boost)
Internal Switch(s) Yes
Number of Outputs 1
Voltage - Supply (Min) 2.5V
Voltage - Supply (Max) 6.5V
Voltage - Output -
Current - Output / Channel 1.2A (Switch)
Frequency 1.2MHz
Dimming -
Applications Backlight
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)