MKP1848620704P4
| Part Number | MKP1848620704P4 |
| Manufacturer | Vishay BC Components |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP FILM 20UF 5% 700VDC RAD 4LD |
MKP1848620704P4 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MKP1848620704P4 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Vishay BC Components |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Film Capacitors |
| Series | MKP1848 |
| Capacitance | 20µF |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 700V |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 9 mOhms |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial - 4 Leads |
| Size / Dimension | 1.693" L x 0.846" W (43.00mm x 21.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.516" (38.50mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 1.476" (37.50mm) |
| Applications | Automotive; DC Link, DC Filtering |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Low ESR |
Quick Inquiry
| In Stock | 7358 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
