MMBD1403A
| Part Number | MMBD1403A |
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Category | Diodes & Rectifiers |
| Description | DIODE ARRAY GP 175V 200MA SOT23 |
MMBD1403A Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MMBD1403A PCB Footprint and Symbol |
| Brand | ON Semiconductor |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Rectifiers - Arrays |
| Series | - |
| Diode Configuration | 1 Pair Series Connection |
| Diode Type | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 175V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 200mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 200mA |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 175V |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 |
Quick Inquiry
| In Stock | 39151 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
