MP-1616-1100-40-80
Part Number
MP-1616-1100-40-80
Manufacturer
Luminus Devices Inc.
Category
LED Lighting
Description
LED XNOVA NEUT WHT 4000K SMD
MP-1616-1100-40-80 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MP-1616-1100-40-80 PCB Footprint and Symbol
Brand Luminus Devices Inc.
Product Line Optoelectronics
Subcategory LED Lighting - White
Series Xnova™ Cube
Color White, Neutral
CCT (K) 4000K
Flux @ 85°C, Current - Test -
Flux @ 25°C, Current - Test 65lm (Typ)
Current - Test 150mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.3V
Lumens/Watt @ Current - Test 131 lm/W
CRI (Color Rendering Index) 80
Current - Max 200mA
Viewing Angle 170°
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0606 (1616 Metric)
Supplier Device Package 1616
Size / Dimension 0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)