MP6536DU-LF-Z
| Part Number | MP6536DU-LF-Z |
| Manufacturer | Monolithic Power Systems Inc. |
| Category | Power Management ICs |
| Description | 26V, 5.5A, 3-CHANNEL HALF-BRIDGE |
MP6536DU-LF-Z Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MP6536DU-LF-Z PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Monolithic Power Systems Inc. |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Full, Half-Bridge Drivers |
| Series | - |
| Output Configuration | Half Bridge (3) |
| Applications | DC Motors, General Purpose |
| Interface | Logic, PWM |
| Load Type | Capacitive |
| Technology | Power MOSFET |
| Rds On (Typ) | 140mOhm LS + HS |
| Current - Output / Channel | 5.5A |
| Current - Peak Output | 5.5A |
| Voltage - Supply | 5V ~ 26V |
| Voltage - Load | 5V ~ 26V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Features | Bootstrap Circuit |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Temperature, Short Circuit, UVLO |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 40-QFN (5x5) |
Quick Inquiry
| In Stock | 402 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
