MPC8315VRAGDA
| Part Number | MPC8315VRAGDA |
| Manufacturer | NXP |
| Category | Embedded Processors & Controllers |
| Description | IC MPU MPC83XX 400MHZ 620BGA |
MPC8315VRAGDA Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MPC8315VRAGDA PCB Footprint and Symbol |
| Brand | NXP |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Microprocessors |
| Series | MPC83xx |
| Core Processor | PowerPC e300c3 |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Speed | 400MHz |
| Co-Processors/DSP | - |
| RAM Controllers | DDR, DDR2 |
| Graphics Acceleration | No |
| Display & Interface Controllers | - |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (2) |
| SATA | SATA 3Gbps (2) |
| USB | USB 2.0 + PHY (1) |
| Voltage - I/O | 1.8V, 2.5V, 3.3V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 105°C (TA) |
| Security Features | - |
| Package / Case | 620-BBGA Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 620-PBGA (29x29) |
Quick Inquiry
| In Stock | 430 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
