MPC870CVR133
Part Number
MPC870CVR133
Manufacturer
NXP
Category
Embedded Processors & Controllers
Description
IC MPU MPC8XX 133MHZ 256BGA
MPC870CVR133 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MPC870CVR133 PCB Footprint and Symbol
Brand NXP
Product Line Semiconductors
Subcategory Microprocessors
Series MPC8xx
Core Processor MPC8xx
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
Speed 133MHz
Co-Processors/DSP Communications; CPM
RAM Controllers DRAM
Graphics Acceleration No
Display & Interface Controllers -
Ethernet 10/100Mbps (2)
SATA -
USB USB 2.0 (1)
Voltage - I/O 3.3V
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (TA)