MPC870VR66
| Part Number | MPC870VR66 |
| Manufacturer | NXP |
| Category | Embedded Processors & Controllers |
| Description | IC MPU MPC8XX 66MHZ 256BGA |
MPC870VR66 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MPC870VR66 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | NXP |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Microprocessors |
| Series | MPC8xx |
| Core Processor | MPC8xx |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Speed | 66MHz |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM |
| RAM Controllers | DRAM |
| Graphics Acceleration | No |
| Display & Interface Controllers | - |
| Ethernet | 10/100Mbps (2) |
| SATA | - |
| USB | USB 2.0 (1) |
| Voltage - I/O | 3.3V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TA) |
| Security Features | - |
| Package / Case | 256-BBGA |
| Supplier Device Package | 256-PBGA (23x23) |
Quick Inquiry
| In Stock | 589 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
