MRF7S15100HR5
Part Number
MRF7S15100HR5
Manufacturer
NXP
Category
Transistors
Description
FET RF 65V 1.51GHZ NI780
MRF7S15100HR5 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MRF7S15100HR5 PCB Footprint and Symbol
Brand NXP
Product Line Semiconductors
Subcategory FETs, MOSFETs - RF
Series -
Transistor Type LDMOS
Frequency 1.51GHz
Gain 19.5dB
Voltage - Test 28V
Current Rating (Amps) -
Noise Figure -
Current - Test 600mA
Power - Output 23W
Voltage - Rated 65V