MRJE2604
| Part Number | MRJE2604 |
| Manufacturer | TE Connectivity ALCOSWITCH Switches |
| Category | Switches |
| Description | SWITCH ROTARY 6POS 0.4VA 20V |
MRJE2604 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MRJE2604 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | TE Connectivity ALCOSWITCH Switches |
| Product Line | Power |
| Subcategory | Rotary Switches |
| Series | MRJ |
| Number of Positions | 6 |
| Index Stops | Fixed |
| Number of Decks | 1 |
| Number of Poles per Deck | 2 |
| Circuit per Deck | DP6T |
| Contact Timing | Non-Shorting (BBM) |
| Current Rating (Amps) | 0.4VA (AC/DC) |
| Voltage Rating - AC | 20V |
| Voltage Rating - DC | 20V |
| Actuator Type | Round (3.17mm Dia), Slotted |
| Actuator Length | 19.00mm |
| Angle of Throw | 30° |
| Contact Material | Nickel |
| Contact Finish | Gold |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole |
| Termination Style | PC Pin |
| Features | Epoxy Sealed Terminals |
| Depth Behind Panel | 8.13mm |
Quick Inquiry
| In Stock | 369 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
