MS32 0R540
| Part Number | MS32 0R540 |
| Manufacturer | Ametherm |
| Category | Circuit Protection |
| Description | ICL 500 MOHM 25% 40A 31MM |
MS32 0R540 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MS32 0R540 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Ametherm |
| Product Line | Power |
| Subcategory | Inrush Current Limiters (ICL) |
| Series | MegaSurge™ |
| R @ 25°C | 500 mOhms |
| Tolerance | ±25% |
| Current - Steady State Max | 40A |
| R @ Current | 10 mOhms |
| Diameter | 1.220" (31.00mm) |
| Lead Spacing | 0.307" (7.80mm) |
| Approvals | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 5131 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
