MT3371BS1
| Part Number | MT3371BS1 |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Category | Interface ICs |
| Description | IC RECEIVER DTMF 50DB 18SOIC |
MT3371BS1 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MT3371BS1 PCB Footprint and Symbol |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Brand | Microchip Technology |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Telecom |
| Series | - |
| Function | DTMF Receiver |
| Interface | Parallel |
| Number of Circuits | 1 |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Current - Supply | 3mA |
| Power (Watts) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 18-SOIC |
Quick Inquiry
| In Stock | 241 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
