MUR1620CT C0G
| Part Number | MUR1620CT C0G |
| Manufacturer | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Category | Diodes & Rectifiers |
| Description | DIODE ARRAY GP 200V 16A TO220AB |
MUR1620CT C0G Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MUR1620CT C0G PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Rectifiers - Arrays |
| Series | - |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Diode Type | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 16A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 975mV @ 8A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 200V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
Quick Inquiry
| In Stock | 379 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
