NCP1393BDR2G
| Part Number | NCP1393BDR2G |
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC HALF BRIDGE DVR HV OSC 8SOIC |
NCP1393BDR2G Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | NCP1393BDR2G PCB Footprint and Symbol |
| Brand | ON Semiconductor |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Full, Half-Bridge Drivers |
| Series | - |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Applications | AC Loads, Bulbs, General Purpose |
| Interface | On/Off |
| Load Type | Inductive, Capacitive, Resistive |
| Technology | Power MOSFET |
| Rds On (Typ) | 5mOhm LS, 12mOhm HS |
| Current - Output / Channel | - |
| Current - Peak Output | 1A |
| Voltage - Supply | 16V |
| Voltage - Load | 16V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Features | Bootstrap Circuit, Internal Oscillator |
| Fault Protection | Shoot-Through |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
Quick Inquiry
| In Stock | 163 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
