NCP81081MNTWG
| Part Number | NCP81081MNTWG |
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC DRIVER/MOSFET 40-QFN |
NCP81081MNTWG Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | NCP81081MNTWG PCB Footprint and Symbol |
| Brand | ON Semiconductor |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Full, Half-Bridge Drivers |
| Series | - |
| Output Configuration | Half Bridge |
| Applications | Synchronous Buck Converters |
| Interface | PWM |
| Load Type | Inductive |
| Technology | Power MOSFET |
| Rds On (Typ) | - |
| Current - Output / Channel | 35A |
| Current - Peak Output | 50A |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Voltage - Load | 4.5V ~ 25V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 150°C (TJ) |
| Features | Bootstrap Circuit, Status Flag |
| Fault Protection | Over Temperature, UVLO |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 40-QFN (6x6) |
Quick Inquiry
| In Stock | 104 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
