NGTB50N60S1WG
Part Number
NGTB50N60S1WG
Manufacturer
ON Semiconductor
Category
Transistors
Description
IGBT 50A 600V TO-247
NGTB50N60S1WG Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models NGTB50N60S1WG PCB Footprint and Symbol
Brand ON Semiconductor
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Single
Series -
IGBT Type Trench
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600V
Current - Collector (Ic) (Max) 100A
Current - Collector Pulsed (Icm) 200A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 50A
Power - Max 417W
Switching Energy 1.5mJ (on), 460µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 220nC
Td (on/off) @ 25°C 100ns/237ns
Test Condition 400V, 50A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 94ns
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)