NGTB75N65FL2WAG
Part Number
NGTB75N65FL2WAG
Manufacturer
ON Semiconductor
Category
Transistors
Description
IGBT FIELD STOP 650V TO247-4
NGTB75N65FL2WAG Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models NGTB75N65FL2WAG PCB Footprint and Symbol
Brand ON Semiconductor
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Single
Series -
IGBT Type Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650V
Current - Collector (Ic) (Max) 200A
Current - Collector Pulsed (Icm) 200A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 75A
Power - Max 536W
Switching Energy 610µJ (on), 1.2mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 310nC
Td (on/off) @ 25°C 23ns/157ns
Test Condition 400V, 75A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 90ns
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)